неділя, 29 липня 2018 р.


КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА.

Останнім часом в Україні  досить активно ведеться робота по відродженню та збереженню українських традицій, фольклору, одягу тощо.
Село Петрушин не випадково називають співучим. З глибини віків бере свій  початок пісня в Петрушині і до наших днів передається з вуст в вуста. Кожне село має свої звичаї, що народжувалися впродовж багатьох століть і освячені віками. Пісні звучали під час роботи і відпочинку. На початку двадцятого століття  майже в кожному селі почали створюватися колективи народної пісні. Місцевий фольклорний колектив був створений і в Петрушині, а основою створення послужила багата пісенна спадщина минувшини. Своїми виступами фольклорний ансамбль зачаровував глядачів на концертах не тільки в Петрушині, а і в  селах Чернігівського району, приймав участь в оглядах художньої самодіяльності. Неодноразово був переможцем районних і обласних оглядів. В 1983 році фольклорний ансамбль клубу брав участь у першотравневій демонстрації і на святі міста Чернігова,      також зайняв І місце серед сільських клубів в обласному огляді художньої самодіяльності «Золоті ключі», з виступами побували в м.Київ, де також зайняли призове місце.  Минали роки, змінювалося життя, змінювалися керівники і учасники художнього колективу. Самодіяльну художню естафету від своїх попередників впевнено переймала молодь. Змінювалася і назва колективу – це були і «Голоси Петрушина», і «Молодички». Нині колектив носить назву «Журавка». Репертуар колективу завжди зачаровував глядачів, бо виконувалися не тільки загальновідомі пісні, а й ті, які співали тільки в нашому селі. Адже було дуже багато пісень суто петрушинських, які місцеві жителі передавли з покоління в покоління,  в яких мистецтво старовини  тісно переплітається з сучасністю, знаходить продовження у сьогоденні.
Найкраще виділяється серед колективу фольклорне тріо  до складу якого увійшли  учасниці Катерина Клановець, Євдокія Лазарева, Євгенія Телень. Ці чарівні жінки незважаючи на свій вік намагаються в своїх піснях відродити народні традиції, звичаї, всіляко сприяти їх збереженню. Не один дослідник усної народної творчості, побувавши в Петрушині збагатив свій доробок саме від старожилів, тутешніх мешканців. Збирачі старовинних народних пісень  частенько навідувалися в Петрушин, багато фольклорних пісень зібрав письменник – земляк Володимир Дрозд, навідуються і тепер.  В 2017 році завітав відомий музикант Міклош Бот з Угорщини, збагативши свою колекцію петрушинськими піснями. А нещодавно переслали колективу Подяку за збереження унікальної спадщини і запрошення відвідати Угорщину і прийняти участь в проекті «Поліфонія». А вчора 28 липня в село завітала історико-культурна експедиція з Києва від Державного наукового центру захисту культурної спадщини. Делегація прибула у складі 28 чоловік, керівники  Омеляшко Ростислав Андрійович та Пшеничкіна Галина Миколаївна. Пробули в Петрушині більшу половину дня, цікавилися культурою та побутом нашого села, як в давні часи так і в сучасні, записували фольклорні пісні, звичаї та обряди.


                                                                   Фото С. Горобця
Немає коментарів:

Дописати коментар